Aktivt företag
How 2 meet AB
Översikt
How 2 meet AB kommer att föreläsa och ge kurser inom ämnet pedagogik. How 2 meet vänder sig till företag och organisationer som har behov att utbilda sin personal inom pedagogiska metoder.
- Registrerat
- 20 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lövskogsåsen 49
- Postnummer & ort
- 42738 BILLDAL
- Registrerat namn
- How 2 meet ABReg 2013-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
161 tkr
▼ 56,8 %Årets resultat
56 tkr
▼ 76,5 %Tillgångar
394 tkr
▼ 32,9 %Eget kapital
361 tkr
▼ 28,6 %Soliditet
91,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
311 tkr
▼ 44,5 %Totala skulder
33 tkr
▼ 59,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 161 479 | 373 660 | 191 750 | 350 176 | 342 194 |
| Övriga externa kostnader | 92 014 | 78 152 | - | - | 62 449 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 69 465 | 295 508 | - | - | 276 049 |
| Resultat e. fin. poster | 70 426 | 299 154 | 127 319 | 277 069 | 276 049 |
| Resultat före skatt | 70 426 | 299 154 | - | - | 276 049 |
| Årets resultat | 55 763 | 236 914 | - | - | 219 185 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 393 737 | 586 987 | - | - | 419 969 |
| Kassa & bank | 311 228 | 560 362 | - | - | 381 417 |
| Summa tillgångar | 393 737 | 586 987 | - | - | 419 969 |
| Eget kapital | 360 710 | 504 947 | - | - | 299 537 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 33 027 | 82 040 | - | - | 120 432 |
| Soliditet (%) | 91,6 % | 86,0 % | 87,4 % | 72,1 % | 71,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 56,8 % jämfört med 2024, till 161 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 56 tkr, en nettomarginal på 34,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 91,6 % vid årets slut, upp från 72,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
43,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−56,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Billdal
Andra registrerade bolag med säte i Billdal.
- 100X Scandinavia ABAB
- 2U Active Wear Int ABAB
- 43yards ABAB
- 4th Revolution Consulting ABAB
- 8 design Göteborg ABAB
- A Ahlberg Consulting ABAB
- A Gustafsson Holding ABAB
- A Tell Holding ABAB