Aktivt företag
HSF Installation Nacka AB
Översikt
Utför mindre byggentreprenader med inriktning på VVS och bygg åt i huvudsak privatpersoner samt köper och säljer byggmaterial i mindre skala.
- Registrerat
- 4 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kulingvägen 10
- Postnummer & ort
- 13231 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- HSF Installation Nacka ABReg 2018-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 75,0 %Årets resultat
64 tkr
▲ 209,2 %Tillgångar
311 tkr
▼ 5,2 %Eget kapital
182 tkr
▲ 54,3 %Soliditet
58,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
195 tkr
▼ 19,3 %Totala skulder
129 tkr
▼ 38,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 303 813 | 745 153 | 1 652 575 | 937 525 | 681 621 |
| Övriga externa kostnader | 170 300 | 169 167 | - | - | 170 460 |
| Personalkostnader | 442 543 | 344 816 | - | - | 363 935 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 019 | 20 739 | - | - | −188 653 |
| Resultat e. fin. poster | 64 055 | 20 719 | 12 316 | 10 410 | −188 545 |
| Resultat före skatt | 64 055 | 20 719 | - | - | −188 545 |
| Årets resultat | 64 055 | 20 719 | - | - | −188 545 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 47 422 | 0 | - | - | 52 250 |
| Omsättningstillgångar | 263 684 | 328 087 | - | - | 189 590 |
| Kassa & bank | 194 860 | 241 400 | - | - | 109 197 |
| Summa tillgångar | 311 106 | 328 087 | - | - | 241 840 |
| Eget kapital | 182 012 | 117 957 | - | - | 74 513 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 129 094 | 210 130 | - | - | 167 327 |
| Soliditet (%) | 58,5 % | 36,0 % | 28,4 % | 41,1 % | 30,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 75,0 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 64 tkr, en nettomarginal på 4,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,5 % vid årets slut, upp från 41,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+75,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-08-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-02-28)
Registrerad: 2021-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-02-28)
Registrerad: 2020-09-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB