Aktivt företag
HT sjukvård AB
Översikt
Bolaget hyr ut läkartjänster till bemanningsföretag som i sin tur hyr ut till offentlig slutenvård. Bolaget har sitt säte i Borås men utför uppdrag i andra delar av landet.
- Registrerat
- 19 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Petters väg 23
- Postnummer & ort
- 43254 VARBERG
- Registrerat namn
- HT sjukvård ABReg 2021-04-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
331 tkr
▼ 35,5 %Årets resultat
199 tkr
▼ 43,2 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 24,4 %Eget kapital
288 tkr
▼ 51,1 %Soliditet
34,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
282 tkr
▼ 37,4 %Totala skulder
780 tkr
▼ 17,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 331 462 | 514 079 | 312 000 | 48 000 | 228 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 320 | 73 121 | 1 322 | - | - |
| Personalkostnader | 2 204 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 325 190 | 438 210 | 307 930 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 327 165 | 441 286 | 309 002 | 37 853 | 222 301 |
| Resultat före skatt | 250 165 | 441 286 | 231 760 | - | - |
| Årets resultat | 198 581 | 349 847 | 184 026 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 782 496 | 785 244 | 787 992 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 439 334 | 830 902 | 497 615 | - | - |
| Kassa & bank | 281 539 | 450 018 | 219 481 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 221 830 | 1 616 146 | 1 285 607 | - | - |
| Eget kapital | 288 020 | 589 438 | 239 591 | - | - |
| Långfristiga skulder | 577 000 | 577 000 | 777 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 202 568 | 372 466 | 191 774 | - | - |
| Soliditet (%) | 34,0 % | 40,0 % | 23,0 % | 6,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 35,5 % jämfört med 2024, till 331 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 199 tkr, en nettomarginal på 59,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 34,0 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
98,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
59,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
68,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB