Aktivt företag
Hudläkargruppen GHT AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bedriva specialistläkarvård inom Dermatologi och Plastikkirurgi, inom sluten- och öppenvård. Bedriva utbildning. Förvalta fastigheter och aktiekapital.
- Registrerat
- 5 september 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungsporten 6E
- Postnummer & ort
- 42750 BILLDAL
- Registrerat namn
- Hudläkargruppen GHT ABReg 2023-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,0 mkr
▲ 601,6 %Årets resultat
657 tkr
▲ 216,2 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 4,5 %Eget kapital
718 tkr
▲ 1063,4 %Soliditet
27,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
493 tkr
▲ 225,6 %Totala skulder
2,1 mkr
▼ 23,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 6 031 285 | 859 616 |
| Övriga externa kostnader | 1 023 317 | 834 728 |
| Personalkostnader | 2 996 924 | 404 251 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 946 271 | −521 146 |
| Resultat e. fin. poster | 792 005 | −565 246 |
| Resultat före skatt | 684 062 | −565 246 |
| Årets resultat | 656 718 | −565 246 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 1 795 094 | 1 847 749 |
| Omsättningstillgångar | 1 091 882 | 914 214 |
| Kassa & bank | 493 029 | 151 444 |
| Summa tillgångar | 2 886 976 | 2 761 963 |
| Eget kapital | 718 472 | 61 754 |
| Långfristiga skulder | 1 300 276 | 2 300 000 |
| Kortfristiga skulder | 760 285 | 400 209 |
| Soliditet (%) | 27,9 % | 2,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 601,6 % jämfört med 2024, till 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 657 tkr, en nettomarginal på 10,9 %.
- Soliditeten var 27,9 % vid årets slut, upp från 2,2 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+601,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
91,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Billdal
Andra registrerade bolag med säte i Billdal.
- 100X Scandinavia ABAB
- 2U Active Wear Int ABAB
- 43yards ABAB
- 4th Revolution Consulting ABAB
- 8 design Göteborg ABAB
- A Ahlberg Consulting ABAB
- A Gustafsson Holding ABAB
- A Tell Holding ABAB