Aktivt företag
Hunnestad Fastigheter AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hunnestad By 76 Lyckebo
- Postnummer & ort
- 43291 VARBERG
- Registrerat namn
- Hunnestad Fastigheter ABReg 2022-08-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
363 tkr
▲ 7,0 %Årets resultat
128 tkr
▲ 65,4 %Tillgångar
3,9 mkr
▼ 3,6 %Eget kapital
323 tkr
▲ 65,8 %Soliditet
8,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
188 tkr
▼ 30,5 %Totala skulder
3,5 mkr
▼ 7,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 362 753 | 339 007 | 326 584 | 42 000 |
| Övriga externa kostnader | 48 015 | 72 539 | 79 470 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 254 938 | 206 668 | 187 314 | - |
| Resultat e. fin. poster | 161 847 | 97 637 | 84 601 | −10 000 |
| Resultat före skatt | 161 847 | 97 637 | 84 601 | - |
| Årets resultat | 128 245 | 77 520 | 67 190 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 668 708 | 3 728 508 | 3 788 308 | - |
| Omsättningstillgångar | 194 584 | 277 358 | 181 578 | - |
| Kassa & bank | 188 166 | 270 913 | 174 839 | - |
| Summa tillgångar | 3 863 292 | 4 005 866 | 3 969 886 | - |
| Eget kapital | 323 058 | 194 813 | 117 293 | - |
| Långfristiga skulder | 3 371 750 | 3 634 750 | 3 697 750 | - |
| Kortfristiga skulder | 168 484 | 176 303 | 154 843 | - |
| Soliditet (%) | 8,4 % | 4,9 % | 3,0 % | 1,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 327 tkr (2023) till 363 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 128 tkr, en nettomarginal på 35,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 8,4 % vid årets slut, upp från 1,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
70,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
35,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB