HUNTERHEX AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva import, export, design, patent, tillverkning, slutmontering, försäljning och inköp av utrustning för elektrisk energi, energisparande kraft och energi för försörjningssystem, system för ventilation, luftbehandling, kylning, värmning och nödkraft back up system för fasta och mobila telekommunikations stationer, kommersiella byggnader, offentliga byggnader, datorhallar, ups rum och stationer och avbrottsfri kraftförsörjning, batteri och batterisystem, integrerade kraftsystem såsom lithium batterier, lifePO4 batterier, SMPS-Pulserande strömförsörjning, likriktare, växelriktare, transformatorer, inomhus och utomhus kabinetter för elektrisk och elektronisk utrustning. Luftkonditioneringar, kylmaskiner, värmeväxlare, frikylning, fjärrkontroll regulatorer, kabinett byggnad och fastighetsautomationssystem, generatorer, förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 juni 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28250 Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Färögatan 33
- Postnummer & ort
- 16451 KISTA
- Registrerat namn
- HUNTERHEX ABReg 2017-08-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 757 911 | 3 595 296 | 3 625 641 | 2 661 816 | 3 124 449 |
| Övriga externa kostnader | 2 152 710 | 2 177 182 | 1 829 767 | 1 543 085 | - |
| Personalkostnader | 1 299 292 | 1 623 588 | 1 727 419 | 1 895 732 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 103 953 | −185 417 | −301 270 | 205 143 | - |
| Resultat e. fin. poster | 61 217 | −214 630 | −358 643 | 185 913 | −139 447 |
| Resultat före skatt | 61 217 | −214 630 | −165 262 | −7 468 | - |
| Årets resultat | 61 217 | −214 630 | −165 262 | −7 468 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 600 224 | 608 534 | 691 842 | 777 001 | - |
| Omsättningstillgångar | 832 109 | 743 065 | 302 329 | 431 488 | - |
| Kassa & bank | 1 175 | 19 083 | 158 657 | 69 647 | - |
| Summa tillgångar | 1 432 333 | 1 351 599 | 994 171 | 1 208 489 | - |
| Eget kapital | 110 561 | 49 344 | 37 062 | 30 485 | - |
| Långfristiga skulder | 305 000 | 195 000 | 424 004 | 551 904 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 016 772 | 1 107 255 | 533 105 | 432 719 | - |
| Soliditet (%) | 7,7 % | 3,7 % | 3,7 % | 15,1 % | 5,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,6 mkr (2022) till 2,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 61 tkr, en nettomarginal på 2,2 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 7,7 % vid årets slut, ned från 15,1 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,82).
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll (SNI 28250). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kista
Andra registrerade bolag med säte i Kista.
- 0x01 Consulting ABAB
- 0xC2 ABAB
- 24ren ABAB
- 3GNS Properties ABAB
- 4atoms IT ABAB
- 4stars invest ABAB
- 52:ans VVS & Fastighetsservice ABAB
- 6G AI SWEDEN ABAB