Aktivt företag

Hurtigs Redovisning AB

AB Org.nr 5561243766
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Föremålet för bolagets verksamhet är redovisning (bokföring, bok- slut, årsredovisningar), löneadministration, skatterådgivning, deklarationsarbete, bolagsärenden, konsultationer och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
12 mars 1969
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 69202 Revision
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Distansgatan 2
C/o
c/o Revisorsringen Redovisning AB
Postnummer & ort
42174 VÄSTRA FRÖLUNDA
Registrerat namn
Hurtigs Redovisning ABReg 2020-09-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
8,7 mkr
▲ 4,2 %
Årets resultat
1,8 mkr
▲ 56,1 %
Tillgångar
4,5 mkr
▲ 17,5 %
Eget kapital
1,9 mkr
▲ 48,3 %
Soliditet
43,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
2,3 mkr
▲ 63,9 %
Totala skulder
2,5 mkr
▲ 1,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 655 204 8 305 550 8 036 113 7 672 090 7 501 919
Övriga externa kostnader 923 410 1 437 313 1 414 521 767 062 1 294 919
Personalkostnader 5 542 598 5 459 793 4 787 144 5 122 791 4 286 882
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 2 203 476 1 420 655 1 851 262 1 848 065 1 931 634
Resultat e. fin. poster 2 221 722 1 423 133 1 847 717 1 842 810 1 931 092
Resultat före skatt 2 221 722 1 423 133 1 847 717 1 842 810 1 931 092
Årets resultat 1 763 566 1 129 656 1 463 352 1 460 040 1 528 241
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 8 021 16 631 25 241 33 851
Omsättningstillgångar 4 469 454 3 795 681 6 049 674 6 096 180 7 021 119
Kassa & bank 2 291 460 1 398 325 1 918 527 2 236 098 1 589 071
Summa tillgångar 4 469 454 3 803 702 6 066 305 6 121 421 7 054 970
Eget kapital 1 943 569 1 310 382 1 643 726 1 640 374 1 708 334
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 2 525 885 2 493 320 4 422 579 4 481 047 5 346 636
Soliditet (%) 43,5 % 34,4 % 27,1 % 26,8 % 24,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 7,5 mkr (2021) till 8,7 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,8 mkr, en nettomarginal på 20,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 43,5 % vid årets slut, upp från 26,8 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
90,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
8 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Hurtigs Redovisning AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-21 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Västra Frölunda

Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.

Alla företag i Västra Frölunda →