Aktivt företag

Husets Must AB

AB Org.nr 5593803975
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-06

Bolaget skall bedriva musteriverksamhet, produktion och leverans av must. Bedriva försäljning av must via återförsäljare, butiker, restauranger eller direkt till kund på marknader och mässor samt fabriksförsäljning av must och andra lokalt producerade matprodukter och presentartiklar. Bedriva caféverksamhet i anslutning till produktionslokalen och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
12 maj 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 10320 Juice- och safttillverkning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Snipstigen 2
C/o
c/o Yngvesson
Postnummer & ort
26294 ÄNGELHOLM
Registrerat namn
Husets Must ABReg 2022-09-30

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,8 mkr
▲ 5,6 %
Årets resultat
123 tkr
▼ 52,5 %
Tillgångar
1,5 mkr
▼ 1,4 %
Eget kapital
608 tkr
▲ 113,4 %
Soliditet
44,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
829 tkr
▲ 21,5 %
Totala skulder
805 tkr
▼ 29,6 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 830 981 1 734 367 682 968
Övriga externa kostnader 405 290 393 338 314 900
Personalkostnader 696 538 466 096 120 026
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 174 974 389 830 43 902
Resultat e. fin. poster 150 712 351 476 33 602
Resultat före skatt 155 608 328 476 2 602
Årets resultat 123 258 259 751 386
Balansräkning
Anläggningstillgångar 457 067 628 466 799 865
Omsättningstillgångar 1 005 664 855 096 438 322
Kassa & bank 829 305 682 538 304 364
Summa tillgångar 1 462 731 1 483 562 1 238 187
Eget kapital 608 395 285 137 25 386
Långfristiga skulder 594 018 909 574 1 002 907
Kortfristiga skulder 211 214 234 851 178 894
Soliditet (%) 44,0 % 22,0 % 4,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 5,6 % jämfört med 2023, till 1,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 123 tkr, en nettomarginal på 6,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 44,0 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, juice- och safttillverkning (SNI 10320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,6 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Husets Must AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-05

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Ängelholm

Andra registrerade bolag med säte i Ängelholm.

Alla företag i Ängelholm →