Aktivt företag
Huvudspåret AB
Översikt
Företaget ska sälja konsulttjänster inom infrastrukturområdet, i huvudsak inom järnvägsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Värmdögatan 18
- Postnummer & ort
- 25733 RYDEBÄCK
- Registrerat namn
- Huvudspåret ABReg 2023-02-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,9 mkr
▲ 81,4 %Årets resultat
159 tkr
▲ 13,5 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 20,2 %Eget kapital
237 tkr
▲ 3,9 %Soliditet
12,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
267 tkr
▼ 56,6 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 23,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 911 707 | 4 912 227 | 1 547 921 |
| Övriga externa kostnader | 8 663 301 | 4 436 274 | 1 457 069 |
| Personalkostnader | 47 773 | 298 221 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 200 633 | 177 732 | 79 632 |
| Resultat e. fin. poster | 200 994 | 177 681 | 79 323 |
| Resultat före skatt | 200 994 | 177 681 | 79 323 |
| Årets resultat | 158 977 | 140 068 | 62 984 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 832 927 | 1 524 908 | 544 638 |
| Kassa & bank | 266 774 | 614 143 | 28 833 |
| Summa tillgångar | 1 832 927 | 1 524 908 | 544 638 |
| Eget kapital | 237 029 | 228 052 | 87 984 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 595 898 | 1 296 856 | 456 654 |
| Soliditet (%) | 12,9 % | 15,0 % | 16,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2023) till 8,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 159 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 12,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+81,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+139,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
67,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Rydebäck
Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.
- 8182 ABAB
- AA Fysio och Rehab ABAB
- AB RydebäcksrevisornAB
- AB TEGEL i RydebäckAB
- ACIR Consulting ABAB
- ACR Medical Consultant ABAB
- Active Business Management Sweden ABAB
- Adocto Holding ABAB