Aktivt företag
Hydraco AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Holdingbolag som ska äga aktier i dotterbolag. Konsulta inom management. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper.
- Registrerat
- 12 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Liljedalsgatan 14
- Postnummer & ort
- 50454 BORÅS
- Registrerat namn
- Hydraco ABReg 2015-11-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,3 mkr
▲ 92,3 %Årets resultat
11,2 mkr
▲ 1093,9 %Tillgångar
13,2 mkr
▲ 410,5 %Eget kapital
11,6 mkr
▲ 552,4 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,3 mkr
▲ 9,2 %Totala skulder
945 tkr
▲ 17,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 272 198 | 2 741 274 | 395 998 | 429 002 | 66 000 |
| Övriga externa kostnader | 997 202 | 684 191 | 106 797 | 44 734 | 18 360 |
| Personalkostnader | 2 049 035 | 738 114 | 0 | 15 389 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 162 119 | 1 311 158 | 281 493 | 361 171 | 47 640 |
| Resultat e. fin. poster | 12 152 868 | 1 097 027 | 281 547 | 361 188 | 47 640 |
| Resultat före skatt | 11 502 895 | 1 242 027 | 211 547 | 286 188 | 47 640 |
| Årets resultat | 11 156 249 | 934 445 | 167 682 | 236 180 | 47 640 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 729 130 | 15 414 | 23 122 | 30 830 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 464 974 | 2 569 063 | 1 382 629 | 1 089 815 | 753 068 |
| Kassa & bank | 2 266 715 | 2 076 167 | 794 250 | 502 503 | 176 011 |
| Summa tillgångar | 13 194 104 | 2 584 477 | 1 405 751 | 1 120 645 | 753 068 |
| Eget kapital | 11 599 317 | 1 778 068 | 843 622 | 675 941 | 439 761 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 944 814 | 806 409 | 417 129 | 369 704 | 313 307 |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 69,0 % | 68,0 % | 66,0 % | 58,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 396 tkr (2023) till 5,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 11,2 mkr, en nettomarginal på 211,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 66,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
211,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+92,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+130,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
96,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB