Aktivt företag
Hyrbilar i Stenungsund AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-15
Bolagets verksamhet består i att bedriva handel, service och uthyrning av lätta, tunga fordon, mopeder och cyklar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hantverkaregatan 18
- C/o
- GEKO Däckservice AB
- Postnummer & ort
- 44432 STENUNGSUND
- Registrerat namn
- Hyrbilar i Stenungsund ABReg 2021-04-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 21,8 %Årets resultat
-792 kr
▼ 137,7 %Tillgångar
1,0 mkr
▼ 18,5 %Eget kapital
108 tkr
▼ 0,7 %Soliditet
10,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
195 tkr
▼ 16,8 %Totala skulder
923 tkr
▼ 17,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 035 605 | 2 603 109 | 3 355 605 | 1 888 771 | 1 888 771 |
| Övriga externa kostnader | 185 092 | 158 269 | 126 401 | 74 338 | 74 338 |
| Personalkostnader | 46 531 | 55 106 | 46 585 | 13 702 | 13 702 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −411 473 | −187 811 | 428 557 | 421 791 | 421 791 |
| Resultat e. fin. poster | −415 183 | −199 204 | 423 920 | 421 108 | 421 108 |
| Resultat före skatt | −183 | 3 796 | 312 920 | 294 108 | 294 108 |
| Årets resultat | −792 | 2 103 | 248 461 | 233 472 | 233 472 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 558 253 | 125 900 | 410 683 | 362 345 | 362 345 |
| Omsättningstillgångar | 472 952 | 1 139 565 | 1 470 991 | 957 196 | 957 196 |
| Kassa & bank | 194 826 | 234 044 | 436 240 | 158 787 | 158 787 |
| Summa tillgångar | 1 031 205 | 1 265 465 | 1 881 674 | 1 319 541 | 1 319 541 |
| Eget kapital | 108 244 | 109 036 | 506 933 | 258 472 | 258 472 |
| Långfristiga skulder | 0 | 102 570 | 121 292 | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 922 961 | 1 018 859 | 1 015 449 | 934 069 | 934 069 |
| Soliditet (%) | 10,0 % | 11,0 % | 37,0 % | 27,0 % | 27,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,4 mkr (2023) till 2,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 792 kr, en nettomarginal på −0,0 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 10,0 % vid årets slut, ned från 27,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,51).
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−20,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−22,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−0,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stenungsund
Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.
- 01TILL22 ABAB
- 2ARCS ABAB
- 2R & F Ortho Medical ABAB
- 3 Bröder Bygg ABAB
- 4931 Holding ABAB
- 4on ABAB
- A. Fahler Industri AktiebolagAB
- AB Cykelmeka i StenungsundAB