Aktivt företag
HZ Toppbolaget AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget skall bedriva försäljning av kioskartiklar och spel samt skönhetssalong med tjänster inom naglar och makeup och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 92000 Spel- och vadhållningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hisingsgatan 30
- C/o
- Time
- Postnummer & ort
- 41703 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- HZ Toppbolaget ABReg 2016-03-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,8 mkr
▲ 3,6 %Årets resultat
-107 tkr
▼ 387,6 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 23,7 %Eget kapital
50 tkr
▼ 68,1 %Soliditet
3,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
212 tkr
▼ 23,8 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 20,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 824 853 | 5 621 633 | 5 776 028 | 6 009 910 | 6 195 463 |
| Övriga externa kostnader | 1 033 396 | 1 003 170 | 1 275 002 | 1 583 834 | - |
| Personalkostnader | 1 613 621 | 1 415 910 | 1 788 491 | 2 104 113 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −53 628 | 89 823 | 97 173 | −65 126 | - |
| Resultat e. fin. poster | −106 912 | 50 102 | 77 340 | −72 752 | 43 187 |
| Resultat före skatt | −106 912 | 50 102 | 77 340 | −72 752 | - |
| Årets resultat | −106 912 | 37 172 | 72 110 | −72 752 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 462 335 | 617 968 | 773 601 | 1 223 534 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 102 503 | 1 433 822 | 1 315 921 | 1 253 153 | - |
| Kassa & bank | 211 736 | 277 847 | 238 525 | 325 146 | - |
| Summa tillgångar | 1 564 838 | 2 051 790 | 2 089 522 | 2 476 687 | - |
| Eget kapital | 50 000 | 156 913 | 119 740 | 47 630 | - |
| Långfristiga skulder | 915 932 | 935 851 | 954 828 | 1 036 790 | - |
| Kortfristiga skulder | 598 906 | 959 026 | 1 014 954 | 1 392 267 | - |
| Soliditet (%) | 3,2 % | 7,6 % | 5,7 % | 1,9 % | 6,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 3,6 % jämfört med 2023, till 5,8 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 107 tkr, en nettomarginal på −1,8 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 3,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, spel- och vadhållningsverksamhet (SNI 92000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,5 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB