Aktivt företag
I Care 4 Your Eyes Aktiebolag
Översikt
Företaget ska bedriva sjukvård, medicinsk rådgivning och utbildning inom privat och offentlig sektor nationellt och internationellt inom framförallt oftalmologi. Bedriva handel med värdepapper, valuta, fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lilla Kungsgatan 2, Mailbox 1540
- Postnummer & ort
- 41141 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- I Care 4 Your Eyes AktiebolagReg 2014-01-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
789 tkr
▼ 38,4 %Årets resultat
-146 tkr
▼ 383,7 %Tillgångar
1,0 mkr
▼ 38,4 %Eget kapital
690 tkr
▼ 17,5 %Soliditet
75,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
55 tkr
▲ 74,1 %Totala skulder
230 tkr
▼ 57,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 788 925 | 1 280 925 | 729 000 | 718 000 | 497 800 |
| Övriga externa kostnader | 192 102 | 162 083 | - | - | 195 442 |
| Personalkostnader | 801 003 | 1 057 082 | - | - | 314 731 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −204 180 | 61 761 | - | - | −86 106 |
| Resultat e. fin. poster | −326 339 | 67 343 | 733 000 | 202 000 | −44 676 |
| Resultat före skatt | −146 339 | 67 343 | - | - | −44 676 |
| Årets resultat | −146 339 | 51 576 | - | - | −45 862 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - | 63 155 |
| Omsättningstillgångar | 1 030 403 | 1 673 242 | - | - | 995 642 |
| Kassa & bank | 54 622 | 31 366 | - | - | 29 753 |
| Summa tillgångar | 1 030 403 | 1 673 242 | - | - | 1 058 797 |
| Eget kapital | 690 418 | 836 757 | - | - | 426 773 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 381 696 |
| Kortfristiga skulder | 229 985 | 546 485 | - | - | 110 328 |
| Soliditet (%) | 75,0 % | 64,0 % | 77,0 % | 48,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 38,4 % jämfört med 2024, till 789 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 146 tkr, en nettomarginal på −18,5 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 75,0 % vid årets slut, upp från 48,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
Rörelsemarginal
−25,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−18,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−21,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- \"Föräldrakooperativet Polarna\", ekonomisk föreningEK
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- &Thensome Holding ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB