Idorsia Pharmaceuticals Nordics AB
Översikt
Företaget utvecklar, producerar, importerar och marknadsför läkemedel, biologiska och diagnostiska produkter och bedriver kliniska studier samt bedriver därmed förenlig verksamhet. Företaget kan även förvärva, belasta, nyttja och sälja fastigheter och fastighetstillbehör jämte liknande egendom i Sverige och i utlandet, samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har även till ändamål att äga andelar av andra företag samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 72109 Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gustav III:s Boulevard 46
- Postnummer & ort
- 16973 SOLNA
- Registrerat namn
- Idorsia Pharmaceuticals Nordics ABReg 2022-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 22 298 103 | 7 512 184 |
| Övriga externa kostnader | 9 934 030 | 2 456 510 |
| Personalkostnader | 11 491 228 | 4 261 680 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 753 747 | 792 311 |
| Resultat e. fin. poster | 824 659 | 877 093 |
| Resultat före skatt | 824 659 | 877 093 |
| Årets resultat | 650 816 | 695 795 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 13 631 774 | 7 624 569 |
| Kassa & bank | 3 627 296 | 1 388 839 |
| Summa tillgångar | 13 631 774 | 7 624 569 |
| Eget kapital | 6 971 611 | 6 320 795 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 660 163 | 1 303 774 |
| Soliditet (%) | 51,1 % | 82,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 196,8 % jämfört med 2023, till 22,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 651 tkr, en nettomarginal på 2,9 %.
- Soliditeten var 51,1 % vid årets slut, ned från 82,9 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB