Aktivt företag
Idrottsboxen Sverige AB
Översikt
Bolaget skall bedriva cateringverksamhet och idrottstjänster med inriktning mot idrottsföreningar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 93120 Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergtorpsvägen 5
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Idrottsboxen Sverige ABReg 2019-09-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
196 tkr
▲ 31,1 %Årets resultat
94 tkr
▲ 417,0 %Tillgångar
140 tkr
▲ 630,1 %Eget kapital
-67 tkr
▲ 58,2 %Soliditet
-48,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
133 tkr
▲ 730,3 %Totala skulder
208 tkr
▲ 15,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 195 861 | 149 365 | 80 774 | 168 999 | 86 733 |
| Övriga externa kostnader | 56 574 | 57 250 | - | - | 23 421 |
| Personalkostnader | 45 996 | 121 494 | - | - | 18 774 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 93 291 | −29 379 | - | - | 42 522 |
| Resultat e. fin. poster | 93 872 | −29 610 | −45 897 | 44 620 | 42 416 |
| Resultat före skatt | 93 872 | −29 610 | - | - | 42 416 |
| Årets resultat | 93 872 | −29 610 | - | - | 42 416 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 140 091 | 19 188 | - | - | 55 182 |
| Kassa & bank | 133 390 | 16 066 | - | - | 42 516 |
| Summa tillgångar | 140 091 | 19 188 | - | - | 55 182 |
| Eget kapital | −67 440 | −161 312 | - | - | −130 425 |
| Långfristiga skulder | 184 896 | 175 435 | - | - | 185 607 |
| Kortfristiga skulder | 22 635 | 5 065 | - | - | - |
| Soliditet (%) | -48,1 % | -840,7 % | -188,1 % | -94,7 % | -236,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 31,1 % jämfört med 2023, till 196 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 94 tkr, en nettomarginal på 47,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−67 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
47,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,0 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
6,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB