iDRY Fuktteknik AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra konsultverksamhet inom innemiljöklimat såsom fukt och mögel besiktningar, överlåtelsebesiktningar och att utföra lufttäthetsmätningar inom fastighetsbranschen och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även utföra avfuktning av vattenskador samt viss rivning och återställning av byggmaterial vid skador. Smarta hem lösningar kommer erbjudas för att motverka framtida fuktskador och problem i fastigheter.
- Registrerat
- 1 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71200 Teknisk provning och analys
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 66290 Övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Portalgatan 15
- Postnummer & ort
- 75423 UPPSALA
- Registrerat namn
- iDRY Fuktteknik ABReg 2021-08-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 173 987 | 1 176 706 | 3 846 392 | 946 178 | 1 519 308 |
| Övriga externa kostnader | 398 869 | 399 945 | 398 074 | 321 730 | 407 145 |
| Personalkostnader | 802 178 | 686 529 | 538 494 | 567 682 | 591 338 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 420 837 | −156 750 | 294 062 | −117 373 | 351 887 |
| Resultat e. fin. poster | 421 290 | −158 622 | 293 923 | −120 635 | 348 850 |
| Resultat före skatt | 340 152 | −61 622 | 211 132 | −9 218 | 258 390 |
| Årets resultat | 279 457 | −61 622 | 167 877 | −9 218 | 204 472 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 135 708 | 201 917 | 164 689 | 87 563 | 124 705 |
| Omsättningstillgångar | 1 077 658 | 380 182 | 2 154 990 | 482 643 | 813 870 |
| Kassa & bank | 526 486 | 211 265 | 1 093 383 | 249 991 | 375 986 |
| Summa tillgångar | 1 213 366 | 582 099 | 2 319 679 | 570 206 | 938 575 |
| Eget kapital | 730 758 | 451 301 | 512 924 | 345 047 | 354 265 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 360 144 | 89 472 | 1 668 429 | 169 624 | 417 358 |
| Soliditet (%) | 68,2 % | 83,2 % | 26,8 % | 68,2 % | 51,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 169,7 % jämfört med 2024, till 3,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 279 tkr, en nettomarginal på 8,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 68,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk provning och analys (SNI 71200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB