Aktivt företag
iFAS Installation & Service AB
Översikt
Bolaget skall bedriva elinstallationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Militärvägen 2
- C/o
- Sydrev Revision & Redovisning AB
- Postnummer & ort
- 27139 YSTAD
- Registrerat namn
- iFAS Installation & Service ABReg 2016-03-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,2 mkr
▲ 63,8 %Årets resultat
34 tkr
▲ 115,1 %Tillgångar
676 tkr
▲ 59,2 %Eget kapital
128 tkr
▲ 36,5 %Soliditet
19,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
548 tkr
▲ 65,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 166 499 | 1 322 936 | 2 874 000 | 3 370 000 | 3 616 617 |
| Övriga externa kostnader | 391 801 | 377 239 | - | - | - |
| Personalkostnader | 629 314 | 384 963 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 59 391 | −202 575 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 34 375 | −228 102 | 129 000 | 648 000 | 254 425 |
| Resultat före skatt | 34 375 | −228 102 | - | - | - |
| Årets resultat | 34 375 | −228 102 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 29 087 | 49 619 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 646 971 | 374 927 | - | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 676 058 | 424 546 | - | - | - |
| Eget kapital | 128 452 | 94 077 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 158 535 | 204 163 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 389 071 | 126 306 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 19,0 % | 22,2 % | 45,5 % | 49,0 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 63,8 % jämfört med 2024, till 2,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 34 tkr, en nettomarginal på 1,6 %.
- Soliditeten var 19,0 % vid årets slut, ned från 49,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+63,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−12,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB