Aktivt företag
Ikax i Gällivare Fastighets AB
Översikt
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning.
- Registrerat
- 9 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 97253 LULEÅ
- Registrerat namn
- Ikax i Gällivare Fastighets ABReg 2016-11-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
456 tkr
▲ 1,9 %Årets resultat
167 tkr
▼ 16,4 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 2,5 %Eget kapital
483 tkr
▼ 63,3 %Soliditet
16,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 29,5 %Totala skulder
2,4 mkr
▲ 60,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 455 789 | 447 293 | 421 000 | 394 000 |
| Övriga externa kostnader | 81 348 | 76 313 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 284 405 | 280 944 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 210 788 | 251 993 | 267 000 | 226 000 |
| Resultat före skatt | 210 788 | 251 993 | - | - |
| Årets resultat | 167 261 | 200 051 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 430 980 | 1 521 016 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 439 293 | 1 279 253 | - | - |
| Kassa & bank | 1 415 969 | 1 093 382 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 870 273 | 2 800 269 | - | - |
| Eget kapital | 483 289 | 1 316 028 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 138 828 | 1 138 828 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 248 156 | 345 413 | - | - |
| Soliditet (%) | 16,8 % | 47,0 % | 43,1 % | 33,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 394 tkr (2022) till 456 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 167 tkr, en nettomarginal på 36,7 %.
- Soliditeten var 16,8 % vid årets slut, ned från 33,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB