Aktivt företag
ILS MaintEnt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom flygproduktion. Företaget skall utföra arbete inom byggsektorn. Företaget skall utföra mindre mekaniska reparationer av terrängfordon och cyklar. Företaget skall bedriva uthyrning av musikutrustning. Företaget skall bedriva musikunderhållning. Företaget skall utföra mindre markarbeten.
- Registrerat
- 30 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33160 Reparation och underhåll av civila luftfartyg och rymdfarkoster
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalagatan 11
- C/o
- Tomas Nilsson
- Postnummer & ort
- 97242 LULEÅ
- Registrerat namn
- ILS MaintEnt ABReg 2023-05-30
- Registrerat namn
- ILS UnderhållReg 2024-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
833 tkr
▲ 193,8 %Årets resultat
576 tkr
▲ 239,9 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 234,9 %Eget kapital
621 tkr
▲ 219,1 %Soliditet
60,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
539 tkr
▲ 89,2 %Totala skulder
404 tkr
▲ 262,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 832 959 | 283 507 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 108 125 | 70 683 | 0 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 724 834 | 212 824 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 725 931 | 213 792 | 0 |
| Resultat före skatt | 725 931 | 213 792 | 0 |
| Årets resultat | 576 347 | 169 552 | 0 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 350 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 674 451 | 305 929 | 25 000 |
| Kassa & bank | 539 062 | 284 929 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 1 024 451 | 305 929 | 25 000 |
| Eget kapital | 620 898 | 194 552 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 403 553 | 111 377 | 0 |
| Soliditet (%) | 60,6 % | 63,6 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 193,8 % jämfört med 2024, till 833 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 576 tkr, en nettomarginal på 69,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 60,6 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av civila luftfartyg och rymdfarkoster (SNI 33160). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
87,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
69,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+193,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB