Aktivt företag
ImmCon AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Konsultverksamhet inom området immunologi, immunterapi, cellterapi, vaccinteknologi och genterapi.
- Registrerat
- 17 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 72101 Bioteknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sankt Eriksplan 15
- C/o
- Rolf Kiessling
- Postnummer & ort
- 11320 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- ImmCon ABReg 2014-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
724 tkr
▼ 4,1 %Årets resultat
571 tkr
▼ 6,2 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 15,4 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 16,7 %Soliditet
98,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
450 tkr
▼ 38,4 %Totala skulder
59 tkr
▼ 22,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 724 000 | 754 911 | 568 742 | 511 056 | 505 986 |
| Övriga externa kostnader | 10 223 | 9 987 | 7 134 | 12 248 | 5 446 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 713 777 | 744 924 | 561 608 | 498 808 | 500 540 |
| Resultat e. fin. poster | 719 362 | 766 598 | 564 060 | 500 458 | 502 551 |
| Resultat före skatt | 719 362 | 766 598 | 564 060 | 500 458 | 502 551 |
| Årets resultat | 571 380 | 608 966 | 448 066 | 396 974 | 454 382 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 500 000 | 790 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 126 253 | 1 486 384 | 1 856 443 | 1 604 898 | 1 395 303 |
| Kassa & bank | 449 949 | 730 640 | 1 302 770 | 1 021 719 | 815 652 |
| Summa tillgångar | 2 626 253 | 2 276 384 | 1 856 443 | 1 604 898 | 1 395 303 |
| Eget kapital | 2 567 244 | 2 200 189 | 1 786 473 | 1 525 957 | 1 312 683 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 59 009 | 76 195 | 69 970 | 78 941 | 82 620 |
| Soliditet (%) | 98,0 % | 97,0 % | 96,0 % | 95,0 % | 94,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,1 % jämfört med 2024, till 724 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 571 tkr, en nettomarginal på 78,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 98,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, bioteknisk forskning och utveckling (SNI 72101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
98,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
78,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-09-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-09-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2019-10-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB