Aktivt företag
Improve Software Quality - Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget skall utföra tjänster inom kvalitetssäkring av mjukvara med inriktning på utbildning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Uni3 - Pumpgatan 1
- C/o
- Fadi Khalaili
- Postnummer & ort
- 41755 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Improve Software Quality - Sweden ABReg 2016-06-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,8 mkr
▲ 26,2 %Årets resultat
2,0 mkr
▼ 12,6 %Tillgångar
7,4 mkr
▲ 40,6 %Eget kapital
5,3 mkr
▲ 61,5 %Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▼ 21,7 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 6,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 843 999 | 10 174 434 | 6 610 140 | 6 750 728 | 4 593 012 |
| Övriga externa kostnader | 821 985 | 401 895 | 325 721 | 533 677 | 301 221 |
| Personalkostnader | 8 815 442 | 5 692 282 | 4 530 186 | 3 984 816 | 3 546 989 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 560 095 | 2 911 575 | 1 765 033 | 2 232 235 | 747 147 |
| Resultat e. fin. poster | 2 561 886 | 2 912 015 | 1 762 088 | 2 231 220 | 741 454 |
| Resultat före skatt | 2 561 886 | 2 912 015 | 1 762 088 | 2 231 220 | 741 454 |
| Årets resultat | 2 017 979 | 2 308 650 | 1 381 175 | 1 748 297 | 568 154 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 131 035 | 6 284 | 23 687 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 312 541 | 5 287 567 | 4 507 528 | 3 700 562 | 1 667 873 |
| Kassa & bank | 1 743 212 | 2 227 346 | 2 835 911 | 2 611 655 | 1 377 269 |
| Summa tillgångar | 7 443 576 | 5 293 851 | 4 531 215 | 3 700 562 | 1 667 873 |
| Eget kapital | 5 299 116 | 3 281 138 | 2 430 187 | 1 799 012 | 665 715 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 144 460 | 2 012 713 | 2 101 028 | 1 901 550 | 1 002 158 |
| Soliditet (%) | - | - | 54,0 % | 49,0 % | 40,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 26,2 % jämfört med 2024, till 12,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 15,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, personalutbildning (SNI 85594). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
988 tkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Improve Software Quality - Sweden AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-09-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-09-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-09-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-06-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB