Aktivt företag
Induprod AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 januari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25630 Tillverkning av verktyg och redskap
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Folkparksvägen 31
- C/o
- Västerviks Produktionsteknik AB
- Postnummer & ort
- 59337 VÄSTERVIK
- Registrerat namn
- Induprod ABReg 2024-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
12,8 mkr
▲ 5,1 %Årets resultat
1,2 mkr
▼ 9,6 %Tillgångar
7,2 mkr
▲ 29,7 %Eget kapital
3,2 mkr
▲ 47,6 %Soliditet
44,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
206 tkr
▼ 71,4 %Totala skulder
4,0 mkr
▲ 18,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 834 043 | 12 212 782 | 4 684 847 | 4 769 812 | 3 766 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 531 642 | 3 259 552 | 959 108 | - | - |
| Personalkostnader | 4 558 116 | 3 811 196 | 2 724 035 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 644 995 | 1 599 806 | −240 398 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 478 744 | 1 577 926 | −241 225 | 1 131 662 | 244 000 |
| Resultat före skatt | 1 478 744 | 1 577 926 | −241 225 | - | - |
| Årets resultat | 1 169 530 | 1 293 418 | −241 225 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 760 814 | 2 135 690 | 643 065 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 433 357 | 3 412 165 | 1 443 570 | - | - |
| Kassa & bank | 206 192 | 720 052 | 653 382 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 194 171 | 5 547 855 | 2 086 635 | - | - |
| Eget kapital | 3 163 504 | 2 143 974 | 1 050 556 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 245 016 | 1 459 588 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 785 651 | 1 944 293 | 1 036 079 | - | - |
| Soliditet (%) | 44,0 % | 38,6 % | 50,0 % | 68,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,7 mkr (2022) till 12,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 9,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,0 % vid årets slut, ned från 68,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+35,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
37,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västervik
Andra registrerade bolag med säte i Västervik.
- 16th Spearmint Holding ABAB
- 7 Brothers ABAB
- A Ankervik ABAB
- A T H Bygg AktiebolagAB
- A Thorvaldssons Snickerier i Västervik AktiebolagAB
- A-FASTIGHETER I VÄSTERVIK ABAB
- A-Stängsel AktiebolagAB
- A.J. Krafft Invest ABAB