Aktivt företag
Industrifastigheter i Markaryd AB
Översikt
Uthyrning och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Oshult 3020
- Postnummer & ort
- 28591 MARKARYD
- Registrerat namn
- Industrifastigheter i Markaryd ABReg 2022-03-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
507 tkr
▲ 3,8 %Årets resultat
116 tkr
▲ 692,4 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 7,6 %Eget kapital
203 tkr
▲ 133,9 %Soliditet
20,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
74 tkr
▼ 36,9 %Totala skulder
1,7 mkr
▼ 19,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 506 920 | 488 588 | 471 038 |
| Övriga externa kostnader | 47 203 | 60 109 | - |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 316 791 | 284 810 | - |
| Resultat e. fin. poster | 269 006 | 203 141 | 28 206 |
| Resultat före skatt | 146 213 | 18 424 | - |
| Årets resultat | 116 072 | 14 649 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 2 122 077 | 2 257 920 | - |
| Omsättningstillgångar | 83 993 | 130 619 | - |
| Kassa & bank | 74 033 | 117 397 | - |
| Summa tillgångar | 2 206 070 | 2 388 539 | - |
| Eget kapital | 202 729 | 86 657 | - |
| Långfristiga skulder | 1 473 720 | 1 973 720 | - |
| Kortfristiga skulder | 222 111 | 143 445 | - |
| Soliditet (%) | 20,3 % | 9,8 % | 2,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 3,8 % jämfört med 2024, till 507 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 116 tkr, en nettomarginal på 22,9 %.
- Soliditeten var 20,3 % vid årets slut, upp från 2,9 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,38).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
62,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
57,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Markaryd
Andra registrerade bolag med säte i Markaryd.
- 3C Affärsutveckling ABAB
- 3K Bygg Fastighets ABAB
- 3K Bygg i Markaryd ABAB
- 3K-Bostäder ABAB
- 7073 invest ABAB
- A L Elektriska ABAB
- A.K. Korg Import HandelsbolagHB
- Å.K.-Budet i Markaryd AktiebolagAB