Aktivt företag
Industriprojektbyrån i Norr AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla och sälja programvara, tillhandahålla konsulttjänster inom industriautomation och informationsteknologi och annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fatvägen 1
- Postnummer & ort
- 90620 UMEÅ
- Registrerat namn
- Industriprojektbyrån i Norr ABReg 2021-09-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
18,9 mkr
▲ 32,0 %Årets resultat
2,8 mkr
▲ 50,8 %Tillgångar
6,0 mkr
▲ 20,4 %Eget kapital
4,1 mkr
▲ 65,9 %Soliditet
67,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
3,8 mkr
▲ 73,6 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 23,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 18 914 143 | 14 330 352 | 10 423 774 | 8 607 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 174 708 | 1 853 576 | 1 390 700 | - |
| Personalkostnader | 5 537 357 | 4 080 746 | 3 347 728 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 564 429 | 2 369 012 | 1 627 809 | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 565 882 | 2 368 188 | 1 628 143 | 2 703 000 |
| Resultat före skatt | 3 565 882 | 2 368 188 | 1 628 143 | - |
| Årets resultat | 2 822 750 | 1 871 356 | 1 288 176 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 032 610 | 5 010 265 | 3 294 274 | - |
| Kassa & bank | 3 752 541 | 2 161 478 | 1 346 820 | - |
| Summa tillgångar | 6 032 610 | 5 010 265 | 3 294 274 | - |
| Eget kapital | 4 086 556 | 2 463 806 | 1 592 450 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 946 054 | 2 546 459 | 1 701 824 | - |
| Soliditet (%) | 67,7 % | 49,2 % | 48,3 % | 68,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 10,4 mkr (2023) till 18,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,8 mkr, en nettomarginal på 14,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 67,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av annan programvara (SNI 58290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+34,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
69,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-01-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB