Registrerat, ej verksamt
Industriservice & Licenssvetsning I Trelleborg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom smides och svetsningsindustrin, köp och försäljning av aktier samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 juni 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 33200 Installation av industrimaskiner och -utrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 6
- Postnummer & ort
- 23121 TRELLEBORG
- Registrerat namn
- Industriservice & Licenssvetsning I Trelleborg ABReg 2020-01-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
27,6 mkr
▲ 24,0 %Årets resultat
-599 tkr
▼ 443,8 %Tillgångar
12,0 mkr
▼ 3,2 %Eget kapital
-358 tkr
▼ 249,1 %Anställda
26
Medelantal
Kassa & bank
688 tkr
▲ 24920,9 %Totala skulder
12,4 mkr
▲ 1,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 27 607 931 | 22 257 153 | 24 302 386 | 31 981 790 | 16 428 000 |
| Övriga externa kostnader | 6 434 439 | 3 579 309 | 4 795 306 | 6 229 717 | - |
| Personalkostnader | 15 723 157 | 13 711 915 | 12 710 282 | 16 395 757 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 72 342 | 761 352 | −55 858 | 436 452 | - |
| Resultat e. fin. poster | −598 630 | 296 761 | −86 634 | 139 859 | −1 081 000 |
| Resultat före skatt | −598 630 | 296 761 | −11 027 | 64 252 | - |
| Årets resultat | −598 630 | 174 135 | −11 027 | 17 528 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 62 276 | 34 334 | 47 334 | 104 461 | - |
| Omsättningstillgångar | 11 946 874 | 12 376 686 | 11 895 603 | 10 695 630 | - |
| Kassa & bank | 687 573 | 2 748 | 201 916 | 102 390 | - |
| Summa tillgångar | 12 009 150 | 12 411 020 | 11 942 937 | 10 800 091 | - |
| Eget kapital | −358 332 | 240 297 | 66 162 | 77 189 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 12 367 482 | 12 170 723 | 11 876 775 | 10 647 295 | - |
| Soliditet (%) | - | 2,0 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 24,0 % jämfört med 2023, till 27,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 599 tkr, en nettomarginal på −2,2 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−358 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,97).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+24,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+13,9 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
26 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Industriservice & Licenssvetsning I Trelleborg AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trelleborg
Andra registrerade bolag med säte i Trelleborg.
- 2 Torrox ABAB
- 21st Network AktiebolagAB
- 2B Construct Group ABAB
- 2B Enterprises ABAB
- 2B Real Estate ABAB
- 2M Rental ABAB
- 2s conditori i Helsingborg ABAB
- 3 FAS Vind ABAB