Aktivt företag
Industry Radar AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-26
Bolaget ska bedriva förlagsverksamhet för främst tidskrifter, internet publishing, utveckling av internettjänster och virtuella mötesplatser samt försäljning av annonser och prenumerationer.
- Registrerat
- 25 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58130 Utgivning av tidskrifter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lindhagensgatan 53
- C/o
- Branschaktuellt Sverige AB
- Postnummer & ort
- 11243 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Industry Radar ABReg 2021-02-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,5 mkr
▲ 37,3 %Årets resultat
33 tkr
▲ 131,4 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 2,0 %Eget kapital
61 tkr
▲ 112,7 %Soliditet
3,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
340 tkr
▼ 27,5 %Totala skulder
1,6 mkr
▼ 3,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 497 782 | 4 005 319 | 5 346 617 | 2 572 196 |
| Övriga externa kostnader | 1 967 014 | 1 070 071 | 1 865 936 | 893 216 |
| Personalkostnader | 3 423 566 | 3 041 083 | 3 507 313 | 1 546 179 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 50 988 | −102 536 | −917 | 142 102 |
| Resultat e. fin. poster | 32 540 | −103 668 | 2 808 | 135 592 |
| Resultat före skatt | 32 540 | −103 668 | 2 808 | 135 592 |
| Årets resultat | 32 540 | −103 668 | 289 | 107 255 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 668 406 | 1 701 665 | 1 923 602 | 1 636 144 |
| Kassa & bank | 340 435 | 469 480 | 449 764 | 835 036 |
| Summa tillgångar | 1 668 406 | 1 701 665 | 1 923 602 | 1 636 144 |
| Eget kapital | 61 417 | 28 877 | 132 544 | 132 255 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 606 989 | 1 672 788 | 1 791 058 | 1 503 889 |
| Soliditet (%) | 3,7 % | 1,7 % | 6,9 % | 8,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 37,3 % jämfört med 2024, till 5,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 3,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av tidskrifter (SNI 58130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+37,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,4 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
785 tkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2026-01-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-12-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-11-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB