Aktivt företag
InfraTema AB
Översikt
Bolaget bedriva konsultverksamhet inom anläggningsbranschen.
- Registrerat
- 19 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 17569 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- InfraTema ABReg 2018-11-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,1 mkr
▲ 3,3 %Årets resultat
471 tkr
▼ 17,2 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 11,8 %Eget kapital
2,3 mkr
▲ 7,3 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 10,1 %Totala skulder
218 tkr
▲ 17,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 086 718 | 2 019 327 | 2 085 069 | 1 975 000 | 2 017 000 |
| Övriga externa kostnader | 330 484 | 228 148 | 248 150 | - | - |
| Personalkostnader | 958 790 | 829 175 | 822 116 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 797 443 | 962 004 | 1 014 802 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 800 240 | 965 843 | 1 014 643 | 923 000 | 984 000 |
| Resultat före skatt | 600 240 | 720 843 | 764 643 | - | - |
| Årets resultat | 470 978 | 568 815 | 605 042 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 060 000 | 850 000 | 600 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 628 127 | 2 449 236 | 2 134 330 | - | - |
| Kassa & bank | 1 806 088 | 1 640 841 | 1 475 715 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 688 127 | 3 299 236 | 2 734 330 | - | - |
| Eget kapital | 2 298 418 | 2 142 440 | 1 880 625 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 217 709 | 184 797 | 126 705 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 88,0 % | 90,0 % | 88,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 3,3 % jämfört med 2024, till 2,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 471 tkr, en nettomarginal på 22,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-11-30)
Registrerad: 2026-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-11-30)
Registrerad: 2025-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-11-30)
Registrerad: 2024-01-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-11-30)
Registrerad: 2023-02-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-11-30)
Registrerad: 2022-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-11-30)
Registrerad: 2020-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-11-30)
Registrerad: 2020-01-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100 Trading ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1491 Invest ABAB
- 1978 of Sweden ABAB