Aktivt företag

Ingarvets Glas AB

AB Org.nr 5593367880
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-08-02

Aktiebolaget ska bedriva glasmästeriverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
23 september 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43342 Glasmästeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Matsarvsvägen 5
Postnummer & ort
79177 FALUN
Registrerat namn
Ingarvets Glas ABReg 2021-09-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
6,6 mkr
▼ 20,7 %
Årets resultat
131 tkr
▲ 148,0 %
Tillgångar
2,0 mkr
▲ 33,3 %
Eget kapital
249 tkr
▲ 110,8 %
Soliditet
12,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %
Totala skulder
1,8 mkr
▲ 26,7 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 6 577 209 8 292 434 4 768 565
Övriga externa kostnader 602 092 774 403 672 600
Personalkostnader 2 024 998 2 422 688 942 884
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 230 298 113 542 58 353
Resultat e. fin. poster 168 969 73 948 51 524
Resultat före skatt 168 969 73 948 51 524
Årets resultat 131 096 52 852 40 448
Balansräkning
Anläggningstillgångar 263 771 281 536 250 412
Omsättningstillgångar 1 735 921 1 218 058 1 716 727
Kassa & bank 0 454 795 459 568
Summa tillgångar 1 999 692 1 499 594 1 967 139
Eget kapital 249 396 118 300 65 448
Långfristiga skulder 223 487 469 681 405 000
Kortfristiga skulder 1 526 809 911 613 1 496 691
Soliditet (%) 12,0 % 8,0 % 3,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 20,7 % jämfört med 2023, till 6,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 131 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 12,0 % vid årets slut, upp från 3,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, glasmästeriarbeten (SNI 43342). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+17,4 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
52,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Ingarvets Glas AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-08-02

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-02-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-11-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-11-28 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Falun

Andra registrerade bolag med säte i Falun.

Alla företag i Falun →