Aktivt företag
Ingvar Ljud Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva försäljning och uthyrning av musikinstrument samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 januari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47691 Detaljhandel med musikinstrument och noter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vindåkersvägen 8
- Postnummer & ort
- 31150 FALKENBERG
- Registrerat namn
- Ingvar Ljud AktiebolagReg 1989-01-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▲ 103,4 %Årets resultat
319 tkr
▲ 522,5 %Tillgångar
906 tkr
▲ 17,8 %Eget kapital
597 tkr
▲ 57,8 %Soliditet
66,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
57 kr
0,0 %Totala skulder
309 tkr
▼ 21,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 001 519 | 983 887 | 740 000 | 720 000 |
| Övriga externa kostnader | 303 475 | 288 352 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 346 729 | 83 216 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 318 687 | 51 196 | −248 000 | 110 000 |
| Resultat före skatt | 318 687 | 51 196 | - | - |
| Årets resultat | 318 687 | 51 196 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 905 975 | 769 323 | - | - |
| Kassa & bank | 57 | 57 | - | - |
| Summa tillgångar | 905 975 | 769 323 | - | - |
| Eget kapital | 597 178 | 378 491 | - | - |
| Långfristiga skulder | 191 851 | 190 029 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 116 946 | 200 803 | - | - |
| Soliditet (%) | 66,0 % | 49,0 % | 45,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 720 tkr (2022) till 2,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 319 tkr, en nettomarginal på 15,9 %.
- Soliditeten var 66,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med musikinstrument och noter (SNI 47691). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+103,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+40,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falkenberg
Andra registrerade bolag med säte i Falkenberg.
- 2-JO ABAB
- 24-7-52 Worldwide ABAB
- 247 Event ABAB
- 2B Bil Falkenberg ABAB
- 2Entertain ABAB
- 2Entertain Sverige ABAB
- 3-C Production ABAB
- 38:ans Sport Förvaltning ABAB