Aktivt företag
Initiive AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utveckla mjukvarulösningar inom dataområdet samt tillhandahålla konsulttjänster och support inom IT området samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 63100 Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Birger Jarlsgatan 12
- Postnummer & ort
- 11434 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Initiive ABReg 2023-01-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,9 mkr
▲ 20,8 %Årets resultat
1,4 mkr
▲ 182,0 %Tillgångar
4,9 mkr
▲ 224,0 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 268,1 %Soliditet
51,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
134 tkr
▲ 170,7 %Totala skulder
2,2 mkr
▲ 180,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 7 933 358 | 6 569 685 | 3 979 577 |
| Övriga externa kostnader | 476 132 | 1 177 723 | 790 352 |
| Personalkostnader | 3 724 412 | 4 250 045 | 3 141 036 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 822 511 | 843 212 | 48 189 |
| Resultat e. fin. poster | 2 303 365 | 817 567 | 12 937 |
| Resultat före skatt | 1 733 365 | 617 567 | 12 937 |
| Årets resultat | 1 378 230 | 488 791 | 334 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Omsättningstillgångar | 4 863 333 | 1 483 573 | 1 544 767 |
| Kassa & bank | 133 680 | 49 383 | 317 554 |
| Summa tillgångar | 4 888 333 | 1 508 573 | 1 569 767 |
| Eget kapital | 1 892 354 | 514 125 | 25 334 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 225 979 | 794 448 | 1 544 433 |
| Soliditet (%) | 51,2 % | 44,6 % | 1,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,0 mkr (2023) till 7,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 17,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 51,2 % vid årets slut, upp från 1,6 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
35,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+20,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+41,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
72,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB