Aktivt företag
Inkludering AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolagets verksamhet ska bedriva sociala tjänster, öppenvårdsinsatser, stödboenden samt heldygnsinsatser (HVB, Familjehem, Jourhem) för barn, ungdomar och unga vuxna. Insatser bedrivs även för våldsutsatta (skyddat boende) samt ungdomar med psykosocial problematik.
- Registrerat
- 23 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88993 Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 88991 Öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box: 1040
- Postnummer & ort
- 17121 SOLNA
- Registrerat namn
- Inkludering ABReg 2015-09-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,6 mkr
▲ 6,9 %Årets resultat
553 tkr
▼ 60,7 %Tillgångar
25,8 mkr
▲ 169,6 %Eget kapital
9,4 mkr
▲ 3,5 %Soliditet
37,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
648 tkr
▼ 57,3 %Totala skulder
16,0 mkr
▲ 5403,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 582 535 | 5 223 482 | 2 513 632 | 1 925 800 | 2 700 285 |
| Övriga externa kostnader | 1 104 612 | 1 731 932 | 1 123 353 | 138 720 | - |
| Personalkostnader | 1 406 494 | 2 156 506 | 797 633 | 908 318 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 730 464 | 1 157 958 | 1 038 031 | −101 701 | - |
| Resultat e. fin. poster | 928 384 | 1 168 859 | 1 038 757 | −106 621 | 166 326 |
| Resultat före skatt | 728 384 | 1 168 859 | 808 757 | −106 621 | - |
| Årets resultat | 552 682 | 1 406 820 | 662 862 | −106 621 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 24 480 211 | 7 098 689 | 6 877 500 | 6 866 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 334 320 | 2 476 817 | 1 853 769 | 1 071 461 | - |
| Kassa & bank | 647 880 | 1 518 238 | 1 733 539 | 959 141 | - |
| Summa tillgångar | 25 814 531 | 9 575 506 | 8 731 269 | 7 937 961 | - |
| Eget kapital | 9 372 937 | 9 054 560 | 7 842 990 | 7 367 428 | - |
| Långfristiga skulder | 8 132 750 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 878 844 | 290 946 | 658 279 | 570 533 | - |
| Soliditet (%) | 37,6 % | 96,5 % | 91,9 % | 93,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,9 mkr (2022) till 5,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 553 tkr, en nettomarginal på 9,9 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 37,6 % vid årets slut, ned från 93,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,17).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, övriga öppna sociala insatser för vuxna (SNI 88993). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
620 tkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB