Aktivt företag
Innotec Automotive Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Föremålet för bolagets verksamhet är att verka som återförsäljare av lim och smörjmedel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46850 Partihandel med kemiska produkter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Djäknegatan 23
- C/o
- Malmö Revision och Rådgivning AB
- Postnummer & ort
- 21135 MALMÖ
- Registrerat namn
- Innotec Automotive Sverige ABReg 2015-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,2 mkr
▲ 3,9 %Årets resultat
158 tkr
▲ 13,5 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 10,6 %Eget kapital
628 tkr
▲ 33,6 %Soliditet
31,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 12,0 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 2,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 154 368 | 9 776 042 | 7 667 019 | 6 033 572 | 5 666 361 |
| Övriga externa kostnader | 1 780 968 | 1 779 003 | 1 590 739 | - | - |
| Personalkostnader | 2 972 179 | 2 522 245 | 2 287 382 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 163 087 | 139 850 | 149 375 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 198 994 | 175 353 | 113 374 | 25 367 | 1 001 |
| Resultat före skatt | 198 994 | 175 353 | 113 374 | - | - |
| Årets resultat | 157 961 | 139 155 | 89 928 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 003 377 | 1 811 806 | 1 202 491 | - | - |
| Kassa & bank | 1 190 335 | 1 063 236 | 229 903 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 003 377 | 1 811 806 | 1 202 491 | - | - |
| Eget kapital | 628 012 | 470 052 | 330 897 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 375 365 | 1 341 754 | 871 594 | - | - |
| Soliditet (%) | 31,3 % | 25,9 % | 27,5 % | 8,7 % | 12,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 5,7 mkr (2021) till 10,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 158 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 31,3 % vid årets slut, upp från 8,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med kemiska produkter (SNI 46850). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB