Aktivt företag
Innovative Sales Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget skall bedriva försäljning av tjänster och marknadsföringslösningar inom telecombranschen och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47122 Övrig detaljhandel med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 82200 Callcenterverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hangövägen 29
- Postnummer & ort
- 11541 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Innovative Sales Stockholm ABReg 2019-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
33,1 mkr
▲ 4,7 %Årets resultat
3,9 mkr
▲ 11,3 %Tillgångar
17,2 mkr
▼ 0,5 %Eget kapital
7,7 mkr
▲ 103,4 %Soliditet
44,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
46
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▼ 0,2 %Totala skulder
9,5 mkr
▼ 29,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 33 062 291 | 31 580 833 | 38 138 000 | 41 395 183 | 30 049 199 |
| Övriga externa kostnader | 10 287 005 | 10 211 828 | - | 24 592 788 | 7 269 980 |
| Personalkostnader | 17 567 501 | 17 472 546 | - | 10 503 977 | 16 350 353 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 007 096 | 4 480 422 | - | 6 286 432 | 6 976 769 |
| Resultat e. fin. poster | 4 991 206 | 4 493 646 | 8 084 000 | 6 201 226 | 6 967 788 |
| Resultat före skatt | 4 991 206 | 4 493 646 | - | 6 201 226 | 67 788 |
| Årets resultat | 3 926 761 | 3 526 814 | - | 4 883 063 | 18 128 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 112 833 | 131 833 | - | 32 445 | 48 445 |
| Omsättningstillgångar | 17 123 717 | 17 197 468 | - | 22 037 338 | 10 944 406 |
| Kassa & bank | 3 851 562 | 3 860 773 | - | 4 813 563 | 583 956 |
| Summa tillgångar | 17 236 550 | 17 329 301 | - | 22 069 783 | 10 992 851 |
| Eget kapital | 7 722 722 | 3 795 961 | - | 4 944 929 | 2 561 866 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 513 828 | 13 533 340 | - | 17 124 854 | 8 430 985 |
| Soliditet (%) | 44,8 % | 21,9 % | 41,7 % | 22,4 % | 23,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 4,7 % jämfört med 2023, till 33,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3,9 mkr, en nettomarginal på 11,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 44,8 % vid årets slut, upp från 22,4 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig detaljhandel med brett sortiment (SNI 47122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
50,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
719 tkr
46 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB