Aktivt företag
Innowajet Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget skall bedriva tillverkning samt försäljning av kompressorer och högtrycksutrustning för rengörning, tvätt och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28990 Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norra Zinkgatan 2
- Postnummer & ort
- 27139 YSTAD
- Registrerat namn
- Innowajet Sweden ABReg 2015-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 9,8 %Årets resultat
145 tkr
▲ 151,4 %Tillgångar
710 tkr
▼ 13,6 %Eget kapital
-601 tkr
▲ 19,4 %Soliditet
-84,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
137 tkr
▲ 72,0 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 16,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 399 048 | 1 273 862 | 4 375 490 | 4 485 074 | 4 464 622 |
| Övriga externa kostnader | 384 928 | 318 477 | 625 709 | 1 000 059 | 608 357 |
| Personalkostnader | 274 589 | 458 834 | 471 741 | 807 732 | 871 965 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 163 896 | −268 278 | −61 057 | −629 839 | 21 706 |
| Resultat e. fin. poster | 144 757 | −281 639 | −92 941 | −677 023 | 16 264 |
| Resultat före skatt | 144 757 | −281 639 | −92 941 | −677 023 | 16 264 |
| Årets resultat | 144 757 | −281 639 | −92 941 | −677 023 | 7 910 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 18 045 | 31 943 | 44 792 | 52 642 | 14 966 |
| Omsättningstillgångar | 691 925 | 789 457 | 1 685 799 | 1 303 934 | 1 953 513 |
| Kassa & bank | 136 745 | 79 481 | 818 610 | 254 818 | 943 959 |
| Summa tillgångar | 709 970 | 821 400 | 1 730 591 | 1 356 576 | 1 968 479 |
| Eget kapital | −600 951 | −745 708 | −464 069 | −371 128 | 305 894 |
| Långfristiga skulder | 300 000 | 300 000 | 260 000 | 260 000 | 260 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 010 921 | 1 267 108 | 1 934 660 | 1 467 704 | 1 402 585 |
| Soliditet (%) | -84,6 % | -90,8 % | -26,8 % | -27,4 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,8 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 145 tkr, en nettomarginal på 10,3 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−601 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,68).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av diverse övriga specialmaskiner (SNI 28990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−25,2 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB
- A & A Trotters ABAB
- A Andebark AktiebolagAB