Aktivt företag
Inspire Consulting Sweden AB
Översikt
Bolaget ska bedriva rådgivning inom inspiration, motivation och engagemang samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 april 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 51833 SANDARED
- Registrerat namn
- Inspire Consulting Sweden ABReg 2017-06-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
825 tkr
▲ 489,3 %Årets resultat
3,1 mkr
▲ 3846,3 %Tillgångar
6,5 mkr
▲ 89,7 %Eget kapital
6,0 mkr
▲ 108,0 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 713,2 %Totala skulder
557 tkr
▼ 2,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 824 748 | 139 964 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 82 239 | 84 968 | 20 554 | - | - |
| Personalkostnader | 694 164 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 48 345 | 54 996 | −20 554 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 121 903 | 78 785 | −19 258 | 83 000 | 2 965 000 |
| Resultat före skatt | 3 121 903 | 78 785 | −19 258 | - | - |
| Årets resultat | 3 109 109 | 78 785 | −19 258 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 183 393 | 3 124 954 | 2 554 249 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 362 081 | 324 693 | 1 256 251 | - | - |
| Kassa & bank | 2 213 448 | 272 193 | 1 156 251 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 545 474 | 3 449 647 | 3 810 500 | 3 830 000 | 4 218 000 |
| Eget kapital | 5 988 894 | 2 879 785 | 3 801 000 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 556 580 | 569 862 | 9 500 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 83,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 89,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 489,3 % jämfört med 2024, till 825 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3,1 mkr, en nettomarginal på 377,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
377,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+489,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
51,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
825 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandared
Andra registrerade bolag med säte i Sandared.
- 25 Studio ABAB
- 2H Tech ABAB
- 4.48 Förvaltning ABAB
- 7H Boende ABAB
- A Evert Holding ABAB
- A Wagiström ABAB
- Ace Equity ABAB
- Aktiebolaget Backabo ByggvarorAB