Aktivt företag
Instad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, erbjuda flytt, städ och transport, tillsammans med allmänna fastighetstjänster, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49420 Flyttjänster
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stångjärnsgatan 8
- Postnummer & ort
- 75323 UPPSALA
- Registrerat namn
- Instad ABReg 2023-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,2 mkr
▲ 196,7 %Årets resultat
79 tkr
▼ 73,3 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 37,3 %Eget kapital
78 tkr
▼ 65,9 %Soliditet
4,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
22
Medelantal
Kassa & bank
415 tkr
▼ 0,2 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 57,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 194 425 | 4 447 425 | 1 426 033 | 1 630 569 | 736 297 |
| Övriga externa kostnader | 2 672 969 | 1 240 462 | 750 566 | 783 741 | 404 842 |
| Personalkostnader | 7 147 672 | 2 263 119 | 920 405 | 629 293 | 128 557 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 139 749 | 359 131 | −362 153 | 82 028 | 88 344 |
| Resultat e. fin. poster | 120 807 | 297 129 | −390 736 | 78 292 | 88 344 |
| Resultat före skatt | 120 807 | 297 129 | −390 736 | 78 292 | 88 344 |
| Årets resultat | 79 263 | 297 129 | −390 736 | 55 869 | 66 570 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 248 300 | 279 685 | 335 744 | 93 528 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 656 715 | 1 108 295 | 249 345 | 361 096 | 287 019 |
| Kassa & bank | 414 832 | 415 679 | 77 471 | 257 039 | 144 392 |
| Summa tillgångar | 1 905 015 | 1 387 980 | 585 089 | 454 624 | 287 019 |
| Eget kapital | 78 095 | 228 832 | −268 297 | 122 439 | 91 570 |
| Långfristiga skulder | 0 | 158 333 | 514 108 | 141 225 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 826 921 | 1 000 815 | 339 278 | 190 960 | 195 449 |
| Soliditet (%) | 4,1 % | 16,0 % | -46,0 % | 27,0 % | 31,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2023) till 13,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 79 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 4,1 % vid årets slut, ned från 27,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,91).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, flyttjänster (SNI 49420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+196,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+105,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
600 tkr
22 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB