Aktivt företag
Instotal AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva entreprenad- och serviceverksamhet inom installationsbranschen samt att bedriva konsultativ verksamhet inom samma verksamhetsområden och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- fraktgatan 4
- Postnummer & ort
- 25464 HELSINGBORG
- Registrerat namn
- Instotal ABReg 2022-05-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
25,4 mkr
▲ 94,7 %Årets resultat
-200 tkr
▼ 277,8 %Tillgångar
6,1 mkr
▼ 4,1 %Eget kapital
44 tkr
▼ 81,8 %Soliditet
0,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▼ 99,9 %Totala skulder
6,0 mkr
▲ 0,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 25 384 673 | 13 035 376 |
| Övriga externa kostnader | 994 856 | 1 373 632 |
| Personalkostnader | 562 006 | 526 407 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −264 155 | 178 794 |
| Resultat e. fin. poster | −274 584 | 176 383 |
| Resultat före skatt | −199 584 | 141 383 |
| Årets resultat | −199 584 | 112 238 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 082 441 | 6 344 878 |
| Kassa & bank | 1 910 | 1 864 373 |
| Summa tillgångar | 6 082 441 | 6 344 878 |
| Eget kapital | 44 463 | 244 047 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 037 978 | 6 025 831 |
| Soliditet (%) | 0,7 % | 4,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 94,7 % jämfört med 2023, till 25,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 200 tkr, en nettomarginal på −0,8 %.
- Soliditeten var 0,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, ventilationsarbeten (SNI 43222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+94,7 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
1,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
25,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Helsingborg
Andra registrerade bolag med säte i Helsingborg.
- & Fastigheter, Oscar Månsson ABAB
- 12m Utemiljö ABAB
- 16&18 Holding ABAB
- 1918 Webshop ABAB
- 1959 Gelateria ABAB
- 1999 Holding ABAB
- 1aB Ritsch ABAB
- 2 B Invest ABAB