Aktivt företag
Instrumera AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Aktiebolaget ska inom området el- och instrumentmontage bedriva styrsystemsinstallationer, projektledning, konstruktion, kalibrering, service, utbildning och driftsättning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33200 Installation av industrimaskiner och -utrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västra Trädgårdsvägen, 53
- C/o
- c/o Roland Stolt
- Postnummer & ort
- 80263 GÄVLE
- Registrerat namn
- Instrumera ABReg 2017-11-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
18,6 mkr
▼ 4,7 %Årets resultat
1,0 mkr
▼ 25,0 %Tillgångar
7,7 mkr
▼ 26,2 %Eget kapital
2,9 mkr
▲ 17,5 %Soliditet
41,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
3,1 mkr
▲ 67,5 %Totala skulder
4,4 mkr
▼ 41,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 18 635 648 | 19 559 807 | 17 457 180 | 14 358 123 | 1 347 176 |
| Övriga externa kostnader | 1 919 747 | 1 881 807 | - | 1 360 776 | 252 380 |
| Personalkostnader | 8 309 894 | 8 119 162 | - | 5 494 975 | 816 627 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 298 863 | 1 863 222 | - | 515 798 | 199 639 |
| Resultat e. fin. poster | 1 314 765 | 1 899 094 | 1 452 805 | 515 144 | 198 928 |
| Resultat före skatt | 1 314 765 | 1 614 230 | - | 515 144 | 198 928 |
| Årets resultat | 1 037 770 | 1 383 587 | - | 408 669 | 150 128 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 288 | 18 577 | - | 52 428 | −68 530 |
| Omsättningstillgångar | 7 651 855 | 10 361 568 | - | 9 490 404 | 643 595 |
| Kassa & bank | 3 134 723 | 1 871 297 | - | 2 121 337 | 353 109 |
| Summa tillgångar | 7 661 143 | 10 380 144 | - | 9 542 832 | 575 065 |
| Eget kapital | 2 944 594 | 2 506 824 | - | 802 939 | 394 269 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 431 685 | 7 588 457 | - | 8 739 893 | 180 796 |
| Soliditet (%) | 41,4 % | 26,3 % | 26,4 % | 8,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,7 % jämfört med 2024, till 18,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 5,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 41,4 % vid årets slut, upp från 8,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av industrimaskiner och -utrustning (SNI 33200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+92,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-10-31)
Registrerad: 2021-12-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-10-31)
Registrerad: 2021-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-10-31)
Registrerad: 2020-03-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB