Aktivt företag
Interim kultur AB (svb)
Översikt
Uppdaterad 2026-07-12
Aktiebolaget ska bedriva konstnärlig och kulturell verksamhet och personaluthyrning inom konst- och kultursektorn, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 20148
- C/o
- c/o Dilettant AB (svb)
- Postnummer & ort
- 10460 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Interim kultur AB (svb)Reg 2013-11-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,6 mkr
▼ 20,4 %Årets resultat
-81 tkr
▼ 136,3 %Tillgångar
6,6 mkr
▼ 42,0 %Eget kapital
1,0 mkr
▼ 7,5 %Soliditet
15,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
5,6 mkr
▼ 44,5 %Totala skulder
5,6 mkr
▼ 44,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 573 230 | 18 299 902 | 13 163 000 | 8 671 000 | 9 514 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 552 972 | 3 565 751 | - | - | - |
| Personalkostnader | 4 800 572 | 7 345 827 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −268 740 | 385 102 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −268 914 | 385 151 | 159 000 | 186 000 | −109 000 |
| Resultat före skatt | −80 914 | 285 151 | - | - | - |
| Årets resultat | −80 912 | 222 625 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 593 440 | 11 371 791 | - | - | - |
| Kassa & bank | 5 563 253 | 10 024 327 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 6 593 440 | 11 371 791 | 10 181 000 | 10 478 000 | 6 326 000 |
| Eget kapital | 1 003 969 | 1 084 881 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 589 471 | 10 098 910 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 15,0 % | 10,0 % | 8,0 % | 7,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 20,4 % jämfört med 2023, till 14,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 81 tkr, en nettomarginal på −0,6 %.
- Soliditeten var 15,0 % vid årets slut, upp från 7,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−8,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB