Aktivt företag

Inverdia Aktiebolag

AB Org.nr 5562771252
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-12

Bolaget skall bedriva handel med värdepapper och inom området för partihandel med konsumtionsvaror (förträdesvis hälso- och sjukvårdsprodukter samt kemiska produkter) samt med uppdragsverksamhet inom hälso- och sjukvårdsområdet.

Registrerat
10 juli 1986
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
Bransch (SNI)
SNI 47741 Detaljhandel med medicinska och ortopediska artiklar, utom glasögon och andra optiska artiklar
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Bransch (SNI)
SNI 66120 Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ekbacksvägen 20
Postnummer & ort
16869 BROMMA
Registrerat namn
Inverdia AktiebolagReg 1988-10-07

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
5,3 mkr
▲ 17,1 %
Årets resultat
181 tkr
▼ 86,5 %
Tillgångar
3,1 mkr
▼ 14,0 %
Eget kapital
1,1 mkr
▼ 48,2 %
Soliditet
45,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
82 tkr
▼ 1,8 %
Totala skulder
1,6 mkr
▲ 51,0 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 250 797 4 485 224 4 702 000 3 870 000
Övriga externa kostnader 1 062 535 954 316 - -
Personalkostnader 1 638 729 278 617 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 197 582 1 203 942 - -
Resultat e. fin. poster 200 064 1 204 327 56 000 −45 000
Resultat före skatt 247 064 1 377 327 - -
Årets resultat 180 667 1 336 750 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 557 250 1 088 535 - -
Omsättningstillgångar 2 582 473 2 560 491 - -
Kassa & bank 81 624 83 161 - -
Summa tillgångar 3 139 723 3 649 026 - -
Eget kapital 1 096 512 2 115 845 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 1 649 211 1 092 181 - -
Soliditet (%) 45,0 % 68,0 % 37,0 % 37,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 17,1 % jämfört med 2023, till 5,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 181 tkr, en nettomarginal på 3,4 %.
  • Soliditeten var 45,0 % vid årets slut, upp från 37,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
16,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Inverdia Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-16

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-30 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Bromma

Andra registrerade bolag med säte i Bromma.

Alla företag i Bromma →