Aktivt företag
Investkapital i Uttran AB
Översikt
Bolaget ska bedriva personaluthyrning samt uthyrning av maskiner för industriell tillverkning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stråles Väg 8
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Investkapital i Uttran ABReg 2014-01-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
573 tkr
▲ 154,8 %Årets resultat
327 tkr
▲ 427,4 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 38,4 %Eget kapital
718 tkr
▲ 21,5 %Soliditet
72,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
849 tkr
▲ 17,2 %Totala skulder
294 tkr
▲ 326,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 573 297 | 225 001 | 419 430 | 338 610 | 430 397 |
| Övriga externa kostnader | 98 697 | 68 735 | 45 155 | - | - |
| Personalkostnader | 67 601 | 47 567 | 139 572 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 397 635 | 98 633 | 146 394 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 412 974 | 106 340 | 152 615 | −9 390 | 72 927 |
| Resultat före skatt | 412 974 | 81 340 | 122 615 | - | - |
| Årets resultat | 327 258 | 62 049 | 96 637 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 500 | 25 000 | 25 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 264 988 | 893 887 | 904 964 | - | - |
| Kassa & bank | 849 005 | 724 494 | 590 230 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 271 488 | 918 887 | 929 964 | - | - |
| Eget kapital | 718 201 | 590 943 | 528 894 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 294 387 | 69 044 | 167 170 | - | - |
| Soliditet (%) | 72,7 % | 86,7 % | 76,8 % | 60,7 % | 48,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 154,8 % jämfört med 2024, till 573 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 327 tkr, en nettomarginal på 57,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,7 % vid årets slut, upp från 60,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
69,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
57,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+154,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
45,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
573 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB