Aktivt företag
invexos Properties AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 juni 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- BOX 2040
- C/o
- c/o Excendo AB
- Postnummer & ort
- 15102 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- invexos Properties ABReg 2018-03-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
270 tkr
▲ 12,4 %Årets resultat
-5,0 mkr
▼ 2035,8 %Tillgångar
20,4 mkr
▼ 18,1 %Eget kapital
11,8 mkr
▼ 29,8 %Soliditet
57,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
189 tkr
▼ 66,9 %Totala skulder
8,6 mkr
▲ 6,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 269 995 | 240 116 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 544 858 | 304 470 | - | - | 399 150 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −274 863 | −64 354 | - | - | −399 150 |
| Resultat e. fin. poster | 142 055 | 325 800 | 59 000 | −442 000 | −274 864 |
| Resultat före skatt | −5 007 945 | 325 800 | - | - | 725 136 |
| Årets resultat | −5 007 945 | 258 700 | - | - | 551 234 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 20 156 817 | 24 372 370 | - | - | 22 732 775 |
| Omsättningstillgångar | 272 376 | 572 181 | - | - | 3 959 334 |
| Kassa & bank | 189 448 | 572 181 | - | - | 1 927 573 |
| Summa tillgångar | 20 429 193 | 24 944 551 | - | - | 26 692 109 |
| Eget kapital | 11 814 291 | 16 822 236 | - | - | 16 448 755 |
| Långfristiga skulder | 8 501 363 | 7 971 647 | - | - | 9 930 054 |
| Kortfristiga skulder | 113 539 | 150 668 | - | - | 313 300 |
| Soliditet (%) | 57,8 % | 67,4 % | 83,6 % | 67,3 % | 61,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 12,4 % jämfört med 2023, till 270 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 5,0 mkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,8 % vid årets slut, ned från 67,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−101,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,4 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−42,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Nordic Entreprenad ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB