Aktivt företag
Invita Sweden AB
Översikt
Bolaget skall bedriva resebyråverksamhet med tonvikt på utländska turister samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 januari 2006
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79110 Resebyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svinningeuddsvägen 12L
- C/o
- Invita Sweden AB
- Postnummer & ort
- 18492 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Invita Sweden ABReg 2016-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,1 mkr
▼ 34,4 %Årets resultat
12 tkr
▼ 85,9 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 27,1 %Eget kapital
975 tkr
▲ 1,2 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▼ 27,4 %Totala skulder
80 tkr
▼ 83,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 058 715 | 3 137 363 | 2 814 666 | 1 913 000 | 61 000 |
| Övriga externa kostnader | 84 909 | 108 207 | 73 624 | - | - |
| Personalkostnader | 279 441 | 423 180 | 150 607 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −7 614 | 40 041 | 260 814 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 15 693 | 103 172 | 299 760 | 396 000 | −92 000 |
| Resultat före skatt | 15 693 | 103 172 | 299 760 | - | - |
| Årets resultat | 11 516 | 81 540 | 238 012 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 055 181 | 1 446 958 | 1 749 559 | - | - |
| Kassa & bank | 1 040 052 | 1 432 453 | 1 739 559 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 055 181 | 1 446 958 | 1 749 559 | - | - |
| Eget kapital | 974 734 | 963 218 | 1 281 677 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 447 | 483 740 | 467 882 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 67,0 % | 73,0 % | 67,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 34,4 % jämfört med 2024, till 2,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 12 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 67,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, resebyråverksamhet (SNI 79110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−34,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB