Aktivt företag
Irco Holding AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Banmästarevägen 7
- Postnummer & ort
- 26191 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Irco Holding ABReg 2025-12-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
729 tkr
▲ 15,2 %Årets resultat
-89 tkr
▼ 359,3 %Tillgångar
2,2 mkr
▲ 9,9 %Eget kapital
1,8 mkr
▼ 4,8 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
161 tkr
▼ 63,8 %Totala skulder
428 tkr
▲ 207,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 729 419 | 633 000 | 2 395 871 | 1 143 147 | 1 413 916 |
| Övriga externa kostnader | 190 421 | 145 500 | - | - | 110 259 |
| Personalkostnader | 534 898 | 75 842 | - | - | 59 308 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −89 690 | 44 436 | - | - | 1 244 349 |
| Resultat e. fin. poster | −89 471 | 48 625 | 197 927 | 366 568 | 1 244 336 |
| Resultat före skatt | −89 471 | 48 625 | - | - | 1 244 336 |
| Årets resultat | −89 471 | 34 501 | - | - | 978 048 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 009 929 | 1 392 740 | - | - | 695 000 |
| Omsättningstillgångar | 209 968 | 627 832 | - | - | 1 375 099 |
| Kassa & bank | 160 783 | 443 704 | - | - | 1 375 099 |
| Summa tillgångar | 2 219 897 | 2 020 572 | - | - | 2 070 099 |
| Eget kapital | 1 791 908 | 1 881 379 | - | - | 1 293 020 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 427 989 | 139 193 | - | - | 777 079 |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 93,0 % | 100,0 % | 76,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 15,2 % jämfört med 2023, till 729 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 89 tkr, en nettomarginal på −12,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,49).
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−12,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−12,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−15,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−5,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB