Aktivt företag
IRR Suspension AB
Översikt
Bolaget ska bedriva reparation, försäljning, service, uthyrning och konsultationer inom fordon och logistik samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95320 Reparation och underhåll av motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 93163 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- IRR Suspension ABReg 2023-01-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,3 mkr
▲ 33,5 %Årets resultat
105 tkr
▲ 155,6 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 25,5 %Eget kapital
221 tkr
▲ 91,1 %Soliditet
25,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
234 tkr
▲ 95,7 %Totala skulder
805 tkr
▲ 10,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 334 007 | 1 748 519 | 1 576 000 |
| Övriga externa kostnader | 259 624 | 319 129 | - |
| Personalkostnader | 646 420 | 442 309 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 189 273 | 81 552 | - |
| Resultat e. fin. poster | 177 024 | 70 489 | 82 000 |
| Resultat före skatt | 133 024 | 52 489 | - |
| Årets resultat | 105 147 | 41 131 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 115 493 | 150 756 | - |
| Omsättningstillgångar | 992 205 | 731 542 | - |
| Kassa & bank | 233 774 | 119 426 | - |
| Summa tillgångar | 1 107 698 | 882 298 | - |
| Eget kapital | 220 586 | 115 439 | - |
| Långfristiga skulder | 344 287 | 186 660 | - |
| Kortfristiga skulder | 460 825 | 542 199 | - |
| Soliditet (%) | 25,8 % | 16,5 % | 16,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 33,5 % jämfört med 2025, till 2,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 105 tkr, en nettomarginal på 4,5 %.
- Soliditeten var 25,8 % vid årets slut, upp från 16,1 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+33,5 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
47,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 21 Codes Sweden ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB