Aktivt företag
Istar Fastigheter AB
Översikt
Bolaget skall förvalta och uthyrning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 juni 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box: 2033
- Postnummer & ort
- 15102 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Istar Fastigheter ABReg 2017-08-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▲ 12,5 %Årets resultat
637 tkr
▲ 31,2 %Tillgångar
10,9 mkr
▼ 11,1 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 45,1 %Soliditet
19,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,1 mkr
▼ 33,0 %Totala skulder
8,8 mkr
▼ 18,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 608 306 | 1 429 499 | 1 278 000 | 1 172 000 | 514 000 |
| Övriga externa kostnader | 233 280 | 213 840 | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 809 254 | 645 999 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 807 762 | 645 492 | 445 000 | 430 000 | −12 000 |
| Resultat före skatt | 807 762 | 613 692 | - | - | - |
| Årets resultat | 637 370 | 485 688 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 708 543 | 9 146 813 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 180 114 | 3 097 995 | - | - | - |
| Kassa & bank | 2 072 944 | 3 092 603 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 10 888 657 | 12 244 808 | - | - | - |
| Eget kapital | 2 049 119 | 1 411 750 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 8 300 616 | 10 503 188 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 507 122 | 298 070 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 19,0 % | 12,0 % | 8,0 % | 4,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 514 tkr (2021) till 1,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 637 tkr, en nettomarginal på 39,6 %.
- Soliditeten var 19,0 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
50,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
39,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Nordic Entreprenad ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB