Registrerat, ej verksamt
IT Informa Holding AB
Översikt
Bolaget ska genom helägt dotterbolag bedriva konsultverksamhet inom IT-branschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Hedvig Möllers gata 12
- C/o
- C/o World Trade Center Lund
- Postnummer & ort
- 22355 LUND
- Registrerat namn
- IT Informa Holding ABReg 2014-04-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
2,5 mkr
▲ 8,7 %Tillgångar
3,9 mkr
▼ 0,6 %Eget kapital
3,9 mkr
▼ 0,6 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
69 tkr
▼ 25,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 900 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 900 | −1 250 | −1 250 | −1 250 | −1 250 |
| Resultat e. fin. poster | 2 498 100 | 2 298 750 | 2 644 030 | 2 398 750 | 2 198 750 |
| Resultat före skatt | 2 498 100 | 2 298 750 | 2 644 030 | 2 398 750 | 2 198 750 |
| Årets resultat | 2 498 100 | 2 298 750 | 2 644 030 | 2 398 750 | 2 198 750 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 200 | 100 200 | 100 200 | 100 200 | 100 200 |
| Omsättningstillgångar | 3 849 632 | 3 873 566 | 3 874 406 | 3 875 656 | 3 759 462 |
| Kassa & bank | 68 534 | 92 468 | 293 308 | 294 558 | 178 364 |
| Summa tillgångar | 3 949 832 | 3 973 766 | 3 974 606 | 3 975 856 | 3 859 662 |
| Eget kapital | 3 949 832 | 3 973 766 | 3 974 606 | 3 975 856 | 3 859 662 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut.
Avkastning på eget kapital
63,2 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-01-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- \"Ordspecialisten\" HandelsbolagHB
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 11110111100 ABAB
- 1337Works ABAB
- 1337Works Holding ABAB