Ivanas AB
Översikt
Bygg- och måleriverksamhet ävensom utöva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall utföra reparationer av byggnader både invändigt och utvändigt. Förvärva tomtmark, uppföra och sälja byggnader, hyra ut rum. Tillhandahålla hushålls och städtjänster både hos privat- och företagskunder. Personaluthyrning. Uthyrning och försäljning av konstgjorda, färska snittblommor och andra levande växtdelar samt förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 88101 Öppna sociala insatser för äldre personer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14159 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Ivanas ABReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- BLOMMATERIAReg 2022-07-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 917 101 | 2 912 327 | 3 000 282 | 3 213 355 | 2 267 118 |
| Övriga externa kostnader | 754 837 | 662 229 | 631 203 | - | - |
| Personalkostnader | 1 392 422 | 1 433 546 | 1 624 580 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −67 649 | −100 100 | 224 599 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −67 491 | −104 134 | 224 818 | 30 113 | 120 057 |
| Resultat före skatt | −67 491 | −47 399 | 168 083 | - | - |
| Årets resultat | −67 491 | −47 399 | 133 022 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 458 988 | 465 276 | 471 564 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 703 095 | 676 681 | 634 378 | - | - |
| Kassa & bank | 261 747 | 364 252 | 367 979 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 162 083 | 1 141 957 | 1 105 942 | - | - |
| Eget kapital | 703 195 | 770 686 | 818 085 | - | - |
| Långfristiga skulder | 200 000 | 200 000 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 258 888 | 171 271 | 231 122 | - | - |
| Soliditet (%) | 60,5 % | 67,5 % | 78,0 % | 74,2 % | 67,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 67 tkr, en nettomarginal på −2,3 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 60,5 % vid årets slut, ned från 74,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB