J&G Ingenjörsbyrå AB
Översikt
Verksamheten skall i bedriva projektering, konstruktionsberäkningar, konsultation inom sektorn för samhällsbyggnad med inriktning mot nyproduktion, om och tillbyggnad av bostäder, industrifastigheter, jordbruksfastigheter, villor, fritidshus och komplementbyggnader. Samt inköp och försäljning av byggmaterial som riktar sig till privatpersoner och företag.
- Registrerat
- 7 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 97455 LULEÅ
- Registrerat namn
- J&G Ingenjörsbyrå ABReg 2020-09-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 197 750 | 1 124 868 | 821 085 | 1 454 000 | 1 283 000 |
| Övriga externa kostnader | 114 549 | 144 161 | 206 211 | - | - |
| Personalkostnader | 637 027 | 633 590 | 352 025 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 93 777 | −23 064 | 6 944 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 94 319 | −21 519 | 6 990 | −2 000 | 268 000 |
| Resultat före skatt | 94 319 | −21 519 | 6 990 | - | - |
| Årets resultat | 79 677 | −21 519 | 6 990 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 85 500 | 108 300 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 643 735 | 463 118 | 321 673 | - | - |
| Kassa & bank | 289 415 | 292 782 | 175 438 | - | - |
| Summa tillgångar | 729 235 | 571 418 | 321 673 | - | - |
| Eget kapital | 296 200 | 216 522 | 238 041 | - | - |
| Långfristiga skulder | 213 503 | 214 433 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 219 532 | 140 463 | 83 632 | - | - |
| Soliditet (%) | 40,6 % | 37,9 % | 74,0 % | 82,9 % | 77,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 821 tkr (2023) till 1,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 80 tkr, en nettomarginal på 6,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 40,6 % vid årets slut, ned från 82,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB