J Lundén Consulting AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva försäljning- och förmedlingsverksamhet mellan företag vilket innefattar arrangemang inom främst padel men också övrig idrott och hälsa, samt företagsevent med fokus på föreläsningar. Vidare ska aktiebolaget äga och förvalta aktier, investera i lös och fast egendom, investera i och utveckla affärsidéer, bedriva konsultationer inom affärsrådgivning och marknadsföring, bedriva försäljning av profil och yrkeskläder, och vara arrangör av möten inom nämnda områden.
- Registrerat
- 26 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43136 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- J Lundén Consulting ABReg 2017-11-28
- Registrerat namn
- Grace and AmazeReg 2019-03-04
- Registrerat namn
- ImpulseReg 2020-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 643 714 | 818 186 | 453 231 | 520 403 | 1 253 002 |
| Övriga externa kostnader | 186 698 | 111 396 | - | - | 606 367 |
| Personalkostnader | 630 277 | 611 103 | - | - | 391 823 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −173 261 | 95 687 | - | - | 149 308 |
| Resultat e. fin. poster | −187 889 | 90 098 | 30 021 | −264 671 | 147 707 |
| Resultat före skatt | −187 889 | 115 098 | - | - | 147 707 |
| Årets resultat | −187 889 | 115 098 | - | - | 110 780 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | - | - | 50 346 |
| Omsättningstillgångar | 73 985 | 473 184 | - | - | 332 657 |
| Kassa & bank | 22 043 | 202 960 | - | - | 272 718 |
| Summa tillgångar | 98 985 | 498 184 | - | - | 383 003 |
| Eget kapital | −125 207 | 62 681 | - | - | 162 114 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 224 192 | 435 503 | - | - | 220 889 |
| Soliditet (%) | -126,5 % | 12,6 % | -102,1 % | -37,5 % | 40,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 21,3 % jämfört med 2023, till 644 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 188 tkr, en nettomarginal på −29,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−125 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,33).
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 2 Always Making ABAB
- 22:22 Invest ABAB